Poutník z Mohameda

65385883_316995082544670_4673672519746584576_nNázev- Poutník z Mohameda

Autor- František Kotleta

Počet stran- 544

Nakladatelství- Epocha

Svět není takový, jak ho známe. Země je obsazena Muslimy a to i další planety. Celý vesmír rozdělilo náboženství a mnozí se musí skrývat na planetách, jinak by je čekala smrt ze strany Muslimů, kteří vládnou mocnou silou. Každá planeta má svá pravidla a díky tomu se daří žoldákům a pašerákům. Mezi ně patří i Daniel Kalandra.

Zrovna se chystalo slavnostní vyplutí největší vesmírné lodi Mohameda. Opatření, aby se nic nepokazilo bylo rozsáhlé. Daniel se přesto dovnitř dostal přestrojený za Ali al-Boraka a to i s pětatřiceti členy křesťansko- židovského komanda, kteří měli v plánu převzít kontrolu nad lodí. Židé a křesťané doufali, že se s vládou domluví na náboženské svobodě a skončí ty  věčné hony a popravy těch, kteří nevěří v Alláha. Nikdo z komanda však netušil, že Daniel jim sice pomáhá, ale má naprosto jiný úkol. A to převzít kontrolu nad lodí a poslat jí na hlavní město Zakát, které je na planetě, jež je nejbohatší na suroviny, které jsou potřeba na stavbu meziplanetárních lodí. Jestli se toto Danielovi povede, bude z něj nejhledanější člověk ve vesmíru.

Dva roky po této akci se Daniel zaplete do něčeho mnohem většího. Spojil se s ním Tarek, král všech pašeráků, se kterým už roky Daniel spolupracoval. Tarek ho varoval, že někdo po Danielovi jde. Někdo mocný a dost možná to jsou křižáci. Křižáci jsou něco jako piráti, kteří přepadávají obchodní lodě. Problém je v tom, že jen ty Muslimské. Podle Daniela jsou křižáci horší než Rada imámů a její náboženská policie. Co ale po něm mohou chtít? Všechno se zkomplikuje v momentě, kdy zjistí, že chytli jeho dceru a hodlají ho s její pomocí vydírat. Daniel se dostal do něčeho velkého a bude téměř nemožné se z toho dostat. Podaří se mu to? Zachrání to jediné, co mu na světě zbylo?

65761187_500859087325282_1277103337145106432_nPoutník z Mohameda je novinka z nakladatelství Epocha, kterou napsal František Kotleta. Kniha však zase takovou novinkou není. Jedná se totiž o prvotinu autora, která vyšla už v roce 2009 pod jeho pravým jménem Leoš Kyša. Novinkou však je, že v Poutníkovi je i druhý díl, takže máte komplet v jedné knize v novém kabátě.

Od Františka Kotlety jsem ještě nic nečetla, proto jsem brala za příhodné začít jeho prvotinou. Musím uznat, že jsem byla hodně překvapená. Dlouho jsem od jeho fanoušků slyšela jen samou chválu, ale byly to samí muži, proto jsem si říkala, že pro mě to asi nic nebude. Což byl omyl. A proč? To si postupně vysvětlíme.

Je pravda, že ze začátku mi chvilku trvalo se v příběhu orientovat, ale to trvalo opravdu jen pár stránek. Čím dál jsem ve čtení byla, tím více se klubal ven opravdu propracovaný svět. Co svět, celý vesmír ve kterém hraje velkou roli náboženství, které rozdělilo všechen lid. A zatímco jedni vládnou, ti další se schovávají na planetách, ke kterým zná cestu jen málokdo. Jak už jsem psala v úvodu, tak toto prostředí je jako dělané pro pašeráky a žoldáky. Každé náboženství má svá pravidla, ale jsou jedinci, kteří si prostě v některých ohledech nemohou pomoc. Na čemž pašeráci hodně vydělávají. Co se týče žoldáků, tak boj o moc je nekonečný, takže jich je stále třeba. A jedním z nich je náš hlavní hrdina Daniel Kalandra.

O Danielově minulosti se v průběhu čtení dozvíte. Takže zjistíte, jak se dostal mezi pašeráky a žoldáky. Co mě překvapilo bylo to, že má dceru. Víc to rozebírat nebudu, ale jejím únosem a pokusem o záchranu kniha nabere na obrátkách. Samotný Daniel mě jako chlap určitě zaujal. Drsný zevnějšek a přesto člověk se srdcem na pravém místě. Je chytrý a i tak se na druhou stranu neštítil některých úkolů. Kupředu ho totiž hnala pomsta. Jaká, to se budete muset dozvědět samy.

Celý ten příběh je natolik nadupaný akcí, že jsem měla i problém napsat úvod, abych vás seznámila aspoň trošku s příběhem. Děje se tam toho tolik, že se rozhodně nudit nebudete. A to napětí se stupňuje od samého začátku až do konce. Při čtení vám také pomůže to, že autorův styl psaní je nenáročný. Nevím jak je to u dalších knih autora, nebo jestli si ho udržuje, ale já jsem to rozhodně uvítala, protože jsem se díky tomu hodně rychle ponořila do příběhu a nevznikali tam pro mě překážky, nad kterými bych musela dlouho přemýšlet a tím by mě zdržovali od čtení. A přesto je kniha propracovaná do samého detailu. Popravdě ani nevím, jestli jsem takto nadupanou akční sci-fi knihu někdy četla.

Kniha samotná je paperback menšího formátu. Osobně si myslím, že by si v budoucnu zasloužila hardback. Přeci jen František Kotleta má na českého autora dost slušnou čtenářskou základnu, která se neustále rozrůstá. Co se týče vnitřku knihy, tak je rozdělená na dvě a to Poutník z Mohameda a Alláhův hněv. A u začátku každé této části vás přivítá ilustrace z obálky prvního vydání. Samozřejmě, že se kniha dělí i na kapitoly a ty jsou teda delší. Ale to není problém, protože ty jsou ještě rozdělené na úseky podle toho jak se daný děj knihy mění.

Za sebe tedy knihu rozhodně doporučuji. Sama jsem byla překvapená, jak mě příběh chytl a u dalších autorových knih váhat nebudu. Takže pokud máte rádi sci-fi, hodně akce, boj o moc, hon za pomstou a naprosto hodně napětí, tak je to kniha právě pro vás.

65920971_519995288741692_1878197908734476288_nAnotace-

Bože, ochraňuj nás před těmi, kdo v tebe věří!
Vítejte ve světě Františka Kotlety, kde mír mezi křesťanskými a muslimskými planetami je křehký jako srdce nezletilé alcorské prostitutky.

Vesmír, ve kterém se lidé uchýlili k fanatickému vyznávání největších náboženství, nabízí spoustu skvělých obchodních příležitostí. Zvlášť když se živíte pašováním zakázaného alkoholu a pornografie. A Daniel Kalandra je v tom zatraceně dobrý. Možná až moc, protože když se sbírají šiky k nové válce, chtějí ho mít vlivní lidé na své straně. A ne neberou jako odpověď.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Epocha. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s