Prima sezóna

57277945_2369165599812813_5370942167986470912_nNázev- Prima sezóna

Autor- Josef Škvorecký

Počet stran- 256

Nakladatelství- Leda

Danny chodil na gympl a měl nechvalně známou pověst sukničkáře. Na škole i ve městě nebylo holky, do které by se nezamiloval. Ale nebral to jako sport, to ne. Stále se divil, jaktože je možné milovat jednu a za chvíli druhou dívku. Všem se dvořil ve vší počestnosti. I když, ne že by se někdy nenechal unést.

Byla zima a v lázních byl plný bazén. Jeho pozornost zaujala Irena. Sice měla kluka, ale zrovna se pohádali a nebavili se spolu. Danny toho využil a nabídl se jí, že ji doprovodí domů. Danny ji vyznal lásku, ale Irena se nedala. Naléhal na ní ať se s ním sejde, ale byla neoblomná. Až do chvíle, než mu slíbila, že se za ní může zastavit, až nikdo nebude doma. V tu chvíli měl Danny pocit že vyhrál.

Když Danny doprovodil Irenu domu, potkal Marii. Marie byla jiná než Irena, ale svým způsobem také krásná. Neodolal a už hnal k ní, že jí doprovodí také domů. Marie však věděla, koho Danny doprovázel před ní, proto se jen tak nedala. Ačkoliv chválil její krásu, ona stále měla v hlavě, že byl chvilku předtím s Irenou. Když ji však Danny pozval na lyže, neodmítla to. Ale také nepřijala. Domluvili se, že jí má Danny druhý den zavolat.

Danny si připadal jako ve snu. Měl rande s dvěma holkami, oběma krásnýma a obě miloval. Je to vůbec možné? V tu chvíli Dannyho napadlo, že začíná prima sezóna.

57194616_2364875267171149_4548097468536979456_nKniha Prima sezóna je první díl ze série o Dannym Smiřickým. Jméno hlavní postavy je vám určitě známo, protože je hlavní postavou Tankového praporu, jež byl zfilmován. A přesto, že Tankový prapor je humoristický román, tak Prima sezona je kniha povídek z doby, kdy Danny chodil na gympl.

Určitě se můžete těšit na to, že Danny je povahově stejný jako v Tankovém praporu. Je to kluk, který se zamilovává až moc často, holkám skládá komplimenty, snaží se je uhnat a přemluvit ke schůzce a tajně doufá, že dostane víc než pusu. A přesto, že jsem viděla Tankový prapor jen jako film, tak jsem si hned při čtení této knihy ihned představila toho sukničkáře, kterého tam ztvárňoval.

Dalo by se říct, že se jedná o humorné povídky, protože holky, do kterých se Danny zamiloval nejsou tak hloupé, jak si zprvu myslel. Povídek je v knize šest a to Zimní příhoda, Májová kouzelnice, Zamřížovaný charleston, Vyhlídka z věže, Hotel pro sourozence a Smutné podzimní blues. Každá povídka představuje jedno období s nějakou Dannyho láskou a začíná básničkou či moudrem.

Jelikož jsem Tankový prapor jako film viděla mnohokrát, tak jsem se do knihy okamžitě ponořila. V hlavě už jsem měla představu mladého Vaculíka a v tu chvíli jsem neměla pocit že čtu knihu, ale že koukám na film. Tím chci říct, že se mi kniha naprosto četla sama. Místy jsem se nasmála, protože u některých situací to jinak nešlo a s napětím jsem sledovala, kterou holku Danny nakonec klofne.

Knize nemám co vytknout. Jelikož jsem byla zvědavá, jak žil Danny na gymplu a povídky byly čtivé, chytlavé a úsměvné, tak se mi kniha líbila. Časem bych chtěla mít doma všechny díly ze série a přečíst si je pěkně popořadě. Musím se přiznat, že pro mě bylo překvapení, že Tankový prapor je ze série, která má ještě k tomu tolik dílů.

Takže za sebe knihu rozhodně doporučuji a to i těm, co vůbec neznají, protože kniha je nenáročná na čtení a patří mezi českou klasiku.

57172527_424561864756765_6920746928808394752_nAnotace-

„Strašně smutná krásná muzika mě vzala do svého utěšlivého náručí, přede mnou se otáčeli holky a kluci, Venca Štern se rozezněl jako zvon, jako hrana lásky… nebo čeho… mládí…“

Prima sezóna je vzpomínka a stesk, sentimentální pokus se aspoň na pár hodin přenést do jiného času – do času báječného mládí a prvních lásek, který je prostoupen humorem a prolnut jazzovou muzikou. Kdykoliv sem ale může vtrhnout hrůza a strach, když vystoupí z nevlídné atmosféry provinčního města v době protektorátu. Jak kouzelně zní pod tím dusivým příkrovem geniální, nenapodobitelná povrchnost a neodolatelná banálnost milostných rozhovorů!

„…flexaton toužebně zvolal do krásné noci mládí… where is the bird of Paradise?… brumendem převzali kluci měkký, něžný chórus, jako hučení lesa… hey-doo-dey… hay-doo-da… otočil jsem se a šel jsem k městu dolů… where is the bird of Paradise…? dolů, dolů, k půlnočnímu krásnému, smutnému městu Kostelci…“

Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

Odkaz na ČBDB.

 

 

 

 

 

 


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s