Okřídlená duše

IMG_20190420_163809Název- Okřídlená duše

Autor- Amanda Stevensová

Počet stran- 368

Nakladatelství- Knižní klub

Amelia Grayová neměla normální život jako ostatní. Vídala totiž duchy a to od svých devíti let. Poprvé se to stalo, když byla se svým tátou na hřbitově, kde její otec dělal správce. Co jí však překvapilo ještě víc bylo, že její otec ho viděl taky. Díky této události ji vysvětlil, že má dar, který se však stává prokletím. Nikdy nesmí dát najevo, že vidí duchy, protože kdyby to nějaký duch zjistil, mohl by se na ní přilepit a vysávat její životní energii. Také se nesmí nikdy přibližovat k lidem, kteří na sobě takového ducha mají přilepeného, protože by se jí to mohlo stát osudným. A klid najde vždy na svěceném místě, jako je například hřbitov, protože tam duchové nesmějí. Amelii se obrátil život vzhůru nohama.

Amelii to vždy táhlo na hřbitovy a protože obdivovala práci jejího otce, kterou odváděl na hřbitově kterou správcoval, tak nebylo divu, že se z ní stala restaurátorka hřbitovů. Moc peněz za tu práci nebylo a představovalo to hodně manuální práce. Ale měla hřbitovy ráda a byly to jediná místa, kde měla klid. Její práce však byla uznávaná a to i díky jejímu blogu s názvem Hrobničení, kam přidávala svojí práci. Nikdo jí neřekl jinak než Hřbitovní královna.

Amélie zrovna dostala práci na hřbitově Dubový háj, který stojí na pozemku Emersonovy univerzity. Ten měl být na výročí slavnostně otevřen, takže měla Amelie omezený čas na to, aby ho dala do pucu. Jenže netušila, že se brzy její práce zastaví.

Cestou z restaurace ji zastavil John Devlin z charlestonské policie. Amelie byla nervozní, protože se zrovna stmívalo, což byl čas duchů. A ještě horší bylo, že Devlin nebyl sám. Měl u sebe dva duchy a podle toho jak vypadal, je k sobě měl připoutané už delší dobu. Jelikož bylo místní počasí nevyzpytatelné, šlo o čas a tak Devlin vyhledal Amelii okamžitě. Potřeboval její snímky z hřbitova, protože se na něm našla oběť vraždy. To Amelii zasáhlo, protože už tam pár dní pracovala a ničeho si nevšimla.

Čí tělo bylo nalezeno na hřbitově? A kdo jsou duchové, kteří jsou v patách Devlinovi?

Nikdy si mrtvých nevšímej.

Nedívej se na ně, nemluv na ně.

Nepřipusť, aby vycítili tvůj strach.

Nikdy se nedruž s těmi, koho duchové pronásledují.

A nikdy, nikdy nepokoušej osud!

Okřídlená duše je první díl ze série s názvem Hřbitovní královna. Jedná se o hororový, detektivní thriller, protože kniha má v sobě prvky těchto tří žánrů. Jelikož jsem už dlouho doma měla první tři díly, a po dlouhé době začalo vycházet pokračování, rozhodla jsem se, že už je na čase se do série pustit. A jak se mi kniha líbila?

IMG_20190420_164502Po přečtení prvního dílu musím uznat, že se jedná o propracovaný děj, ze kterého jde hodně vytěžit, což podle počtu dílů autorka udělala. A přesto, že se toho tam stane dost a něco se zakončí, tak po přečtení zůstává mnoho otázek, které se budeme zřejmě dozvídat postupně v dalších dílech. Ze svého pohledu tedy mohu říct, že Okřídlená duše je jen rozjezd, aby jsme se seznámily s Amelií.

Na druhou stranu nemusíte se bát, že by se v knize nic nedělo a byla ta obyčejná slabá seznamovačka. Díky tomu, že Amelie pracovala na místě vraždy a také díky tomu, že při každém restaurování hřbitova dost zabředne i do jeho historie, má Amelie k případu blíže než je zdrávo a čekají ji nebezpečné situace.

Možná někdo vytušil, že by se v knize mohl řešit i nějaký vztah a tušení bylo správné, ale to bylo jen lehké a není to podstata děje. Amelii však nedají spát Devlinovy duchové, takže k pátrání po vrahovi se přidává i její zvědavost, co jsou ti duchové zač. Čehož poté bude litovat, protože tím poruší několik pravidel, které ji naučil otec.

Celý děj je až neskutečně čtivý a nenáročný, takže do knihy se ponoříte bez problémů. Avšak je dost propracovaný, takže tím nepřicházíte o napětí, které budete zažívat od začátku do konce. A to nemluvím o mnohých nečekaných odhaleních, které mě osobně vyrazily dech a samotném wow konci. Kapitoly jsou krátké, což napomáhá tomu, že čtení rychleji ubíhá.

Já osobně mám ráda nadpřirozeno. Autorka měla skvělý nápad. Hřbitovní královna se jí opravdu povedla a těším se na další díl, který už čeká v knihovně. To prostředí hřbitova, tomu přidává na tajuplnosti a strašidelnosti. Celou dobu jsem obdivovala hlavní hrdinku, jak ty duchy zvládala. Ano bála se jich, ale věděla, co by ji čekalo, kdyby je vzala na vědomí. Stát se to mě, tak pravidla nepravidla, beru nohy na ramena.

Za mě se tedy jedná o velmi povedenou knihu, která mě vtáhla hned na prvních stránkách a nepustila až do samotného konce. A to také díky tomu, že autorky styl je svižný. Hlavní témata v knize jsou napsaná obsáhle a ty vedlejší v krátkosti, takže nenajdete žádná hluchá místa. I samotné seznámení s Amelií bylo krátké a šlo se hned na věc. Takže za sebe tedy knihu rozhodně doporučuji a nemůžu se dočkat pokračování.

IMG_20190420_164446Anotace-

Amelia Grayová od svých devíti let vídá duchy. Aby se před nimi chránila, úzkostlivě dodržuje pravidla, která jí v dětství vštípil otec. Zvláště jedno z nich však nyní bere ze své. John Devlin, policejní detektiv, Amelii přitahuje více než kterýkoliv jiný muž v jejím životě. A to navzdory tomu, že společně vyšetřují sérii krutých vražd a že s každým soumrakem proplují závojem jeho dva duchové. Tělo mladé dívky, nalezené na hřbitově, který měla Amelia zrestaurovat, je jen prvním článkem v dlouhém řetězci matoucích stop, zapomenutých příběhů a zamlčovaných tajemství. Vodítka obsažená v náhrobní symbolice, jež Amelii zanechává vrah, ji sice dovedou blíž k odhalení pravdy, ale také ke zjištění děsivé úlohy, kterou má v celém případu sehrát ona sama. Žal a zoufalství dokáže k člověku připoutat melancholickou duši, ale i bytost naplněnou děsivou nenávistí… a ta může sahat až za hrob.

Odkaz na CBDB.cz


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s