Krvavé prachy- Osedžské masové vraždy a zrod FBI

61801271_2343091715933826_7739296729681362944_nNázev- Krvavé prachy- Osedžské masové vraždy a zrod FBI

Autor- David Grann

Počet stran- 256

Nakladatelství- Leda

Mollie Burkhartová žila v osedžském městečku Gray Horse. Jednoho dne začínala mít obavy o svoji sestru Annu, protože zmizela. Anna sice často chodila za zábavou, ale vždy se vrátila domů v pořádku. Tentokrát se to však nestalo. Mollie před lety už o jednu sestru přišla kvůli nemoci, proto její obavy byly obrovské.

Mollie patřila do kmene Osedžů, což znamenalo, že byla velmi bohatá. Dříve jejich kmen sídlil jinde, ale jelikož byli vyhnáni, tak se museli přestěhovat. Nový domov nalezli v Oklahomě na místě, které mělo být bezcenné. Jenže po pár desetiletích se tam nalezla ropa a z chudého kmene se stal velmi bohatý. Avšak takovou moc nad územím neměli. Ropu dostali do správy bílí lidé a každému byla poté vyplácená renta, která se postupně zvyšovala. A tak mohly indiáni žít v luxusních domech, mít auta a posílat své děti do vyhlášených škol. Člověk by řekl, že to je sen. Avšak nic není tak růžové, jak se zprvu zdá.

Brzo zpráva o Annině zmizení obletěla celé okolí. A moc tomu nepomohla informace, že týden před Annou zmizel jiný příslušník kmene Charles. Situace začínala být brzo dosti napjatá a eskalovalo to nálezem dvou mrtvých těl. A obě mrtvoly měli střelné rány.

Vraždy vyvolali senzaci a všichni se dohadovali, kdo to mohl udělat. A protože tehdejší šerif stál za nic, rozhodla se Mollie použít své peníze, aby zjistila co se děje. A tak začalo pátrání po tom, kdo vraždí nevinné členy osedžského klanu.

Krvavé prachy je novinka z nakladatelství Leda. Pojednává o bohatém kmeni indiánů, ve kterém začalo docházet k vraždám a díky ním se zrodilo dnešní FBI. Dodnes se o tomto kmeni vedou debaty a během pár let zemřelo několik stovek příslušníků osedžského kmene. Dodnes v tomto případě zůstává mnoho nevyřešeného.

TS7bb27b_profimedia_0329516695Já jsem o této problematice nikdy neslyšela, proto jsem se na knihu těšila. Doufala jsem, že zjistím víc o tom co se tenkrát stalo a to se mi také splnilo. Jenže je tam to zrádné „ale“.

Autorův styl psaní mi vůbec nesedl. A to je velká škoda. V knize je hodně informací jak o samotném kmeni, tak o vraždách a celém pátrání. Jenže mě osobně mi to přijde do sebe všechno moc nahuštěný, nemá ten příběh řád. Chvíli to zní jak beletrie, chvíli zase jako by člověk četl učebnici. Ze začátku se to celkem ještě dalo, ale čím dál jsem v knize byla, tím víc jsem měla v celých událostech bordel. Takže je to hodně náročné na čtení. Přijde mi, že autor nemá vlohy k vypravěčství. Což mě hodně mrzí, protože je to kniha o něčem, o čem jsem nikdy nikde neslyšela.

Příběh je založený na skutečných událostech a proto se sama divím, že jsem se o tom něco dozvěděla, až s touto knihou. Přitom podle toho co vše je tam napsané, to byla obrovská tragédie a zemřelo tolik lidí, jenom kvůli ropě. Kniha je rozhodně šokující kvůli tomu, jak se tenkrát s indiány jednalo. Nejdřív je vyhnaly ze svého území a když našli konečně domov, tak se k nim chovali jako k dětem. A to nemluvím ani o tom, že Osedžové měli všechno mnohem dražší něž jiní lidé. I obyčejné věci v obchodě měli pětkrát dražší. Takže nejenže jim byla vyplácená renta, také jim i nastavili ceny tak, aby na tom vydělali. A tím myslím bělochy a tehdejšího prezidenta.

Celá kniha je psaná od první vraždy a to až do samého konce. Je to psané detailně, moc jmen a dat. Autor často ubíhá od děje a vysvětluje například tehdejší techniky vyšetřování, minulost Osedžů, fungování soudů atd. Spíš než thriller bych to nazvala literaturou faktu.

Tato recenze mě dost mrzí, protože jsem se dlouho nespálila, hlavně u tohoto nakladatelství. Ale myslím si, že kdyby autor dal svůj sepsaný příběh někomu, kdo by to upravil a zbeletrizoval, tak by ta kniha dopadla mnohem líp. Věřím, že by byla čtivější a i kdyby měla dvakrát tolik stran, stála by za to. Je vidět, že autor je víc novinář, než spisovatel.

Knihu jsem ani nedočetla, ale doporučuji ji lidem, co mají rádi literaturu faktu. Co jsem koukala, tak o tomto případu u nás není nic psané. A to jak kniha, tak nějaký článek. V této knize se dozvíte vše do posledního detailu. Ale thrillerem bych to opravdu nenazývala. Spíše se těším na film, který bude podle knihy natočen.

62242633_821523218227494_8732126553850249216_nAnotace-

NESMÍRNÉ BOHATSTVÍ TĚCHTO LIDÍ…
Indiáni z kmene Osedžů patřili před sto lety k nejbohatším lidem na světě. Z obrovských příjmů, jež jim plynuly z ropy vytěžené na jejich území, si vystavěli nové domy, nakoupili luxusní automobily, najali bílé služebnictvo a děti poslali na prestižní university v USA i v Evropě. Dopřávali si 
to nejlepší, co jim nabízela civilizace. Jejich bohatství ovšem přilákalo i to nejhorší: zkorumpované politiky, křivácké právníky, podvodníky všeho druhu – a chamtivce, zloděje, násilníky a vrahy.

PŘIVOLALO SÉRII ZÁHADNÝCH VRAŽD,
Následující děsivé spiknutí nechá za sebou během několika let desítky zavražděných. A když se dlouhou sérii vražd stále nedaří vyřešit, když za záhadných okolností umírají další a další oběti a když přijdou o život dokonce mnozí z odvážných vyšetřovatelů, je přivolána nedávno založená FBI s legendárním J. Edgarem Hooverem v čele – jde o první tak rozsáhlý případ, který FBI vyšetřuje. Každý další krok odhaluje nová zlověstná tajemství a zločinná spolčení…

JEŽ VDECHLA ŽIVOT FBI!

Režisér MARTIN SCORSESE připravuje podle knihy výpravný film, v němž hlavní role ztvárňují LEONARDO DICAPRIO a ROBERT DE NIRO.

Za knihu děkuji nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

 


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s